Islandzkie konie są częstym widokiem Islandii i tak jak ona są przyczajone, nieco ponure i tajemnicze. Pomimo, że są małe, czasem wielkości kuców, większość rejestrów ras wspomina Islandy jako konie. Długo żyją i są wytrzymałe. W ich ojczyźnie jest niewiele chorób; islandzkie prawo zapobiega importowaniu koni do kraju, a wywożone nie mogą wracać. Konie oprócz takich chodów jak stęp, kłus i galop dysponują dwoma innymi. Jedyna rasa koni w Islandii; jest także popularna na świecie, a spore populacje istnieją w Europie i Ameryce Północnej. Rasa jest ciągle używana do tradycyjnych prac gospodarczych w Islandii, do rekreacji, pokazów koni i wyścigów konnych.

   Pochodząca od zabranych na Islandię przez wikińskich osadników w IX i X wieku kuców rasa jest wspominana w literaturze i kronikach poprzez islandzką historię; pierwsze odniesienia do nazwanych koni pojawiły się w XII w. Konie były czczone w mitologii nordyckiej – jest to zwyczaj przywieziony do Islandii przez pierwszych osadników. Selektywna hodowla przez stulecia doprowadziła rasę do teraźniejszej formy. Dobór naturalny także był ważny, surowy klimat Islandii wyeliminował wiele koni przez zimno i głód. W latach 80. XVIII wieku większość rasy została zmieciona w następstwie erupcji wulkanicznej. Pierwsze stowarzyszenie rasy islandzkiej zostało stworzone w Islandii w 1904, a dzisiaj rasa jest reprezentowana przez organizacje w 19 różnych krajach, działających pod głównym stowarzyszeniem, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Koni Islandzkich (the International Federation of Icelandic Horse Associations).

  Warto przejść przez ogrodzenie i sobie z nimi porozmawiać. Większość z nich była głównie zainteresowana czy mam coś do jedzenia w kieszeniach, a również moim aparatem, który okazał się ku ich rozczarowaniu nie do zjedzenia. W różnych porach roku i o różnych porach dnia prezentują się spektakularnie, cisi świadkowie Islandzkiego życia. A wśród zdjęć na końcu w bonusie także renifery i mewy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *