Czerwiec chyli się ku końcowi otwierając już na oścież drzwi do pełnego, gorącego lata. Tak jest wszędzie w Europie, chyba że się mieszka na Wyspach Kanaryjskich, gdzie lato trwa mniej więcej cały rok, a czerwiec to po prostu kolejny przyjemnie ciepły miesiąc. Trzy lata temu o tej porze pierwszy raz poleciałem do Las Palmas. 

 

 

    Las Canarias to zespół 7 wysp pochodzenia wulkanicznego. Stałą temperaturę z amplitudą roczną mniejszą niż 10C zawdzięczają swojemu położeniu na północy Afryki. Czy wieczne lato to wybór idealny? Dla mnie chyba raczej nie, ale zaledwie 2h lotu oddalona jest Sierra Nevada, więc hiszpańskie narciarskie numero dos jest niedaleko. Podczas 10 dni na wyspie czas spędzaliśmy głównie na plażach i w restauracjach oraz oglądając Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii, gdzie Hiszpania poniosła skandaliczne porażki tracąc tytuł wywalczony 4 lata wcześniej w RPA. Ja tymczasem przeżyłem kolejny finał MŚ, który mi querida Argentina przegrywa i ponownie z Niemcami. Es muy triste. Es sólo fútbol, stoicko podsumowała Patricia, która na Las Palmas mieszkała już od kilku lat. Pewnego dnia wybraliśmy się też na drugi koniec wyspy do Puerto Rico de Gran Canaria po świeże ryby i owoce morza. Wspomnienia tego typu gdy obojętnie mijam mrożone tilapie w nowojorskim supermarkecie sprawiają, że łapię się za brzuch. Nie obyłoby się bez dwóch zdań o lokalnym akcencie. Los Canarios, w przeciwieństwie do Hiszpanów lądowych, nie seplenią, ich “c” to latynoamerykańskie “s”, w związku z czym szukając pracy w Madrycie czy Barcelonie mylnie czasem prosi się ich o pozwolenie na pracę, biorąc za Latynosów (historia prawdziwa).

    Na koniec dodam, że wiele budynków mieszkalnych na Wyspach Kanarysjkich ma baseny na dachu. Baseny, do których wdzięcząca się lazurowo woda zaprasza przez cały rok, za darmo, z gazetą lub bez, po pracy lub przed (poranny pływanie zamiast joggingu? sí señor!). Wahałem się przez moment czy by tam nie zostać na lato/a, ale wygrała jednak wizja Nowego Jorku.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *